facebook facebook

Aktualności

Lakierowanie zębów – na czym polega i co warto wiedzieć? Wskazówki

01.07.2021

Próchnica stanowi jeden z największych problemów stomatologiczny w Polsce. Szacuje się, że około 90% dzieci w wieku 7 lat i niemal 100% dorosłych Polek i Polaków boryka się z tą chorobą. Warto pamiętać, że dbanie o higiena jamy ustnej w domu to jedno, a zabiegi profilaktyczne – drugie. Jak uchronić się przed próchnicą? Dobrym rozwiązaniem może być lakierowanie zębów. Na czym polega i co warto wiedzieć o tym zabiegu? Odpowiadamy!

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów jest to zabieg, który polega na pokryciu szkliwa specjalnym preparatem, zawierającym związki fluoru, stąd też często nazywa się go fluoryzacją. Środek z fluorem stomatolog aplikuje za pomocą szpatułki lub małego pędzla. Wystarczy już jedna cienka warstwa, by skutecznie zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Fluor uwalnia się bowiem przez kilkanaście godzin po zabiegu. Warto pamiętać, że zabieg należy poprzedzić skalingiem zębów, który pozwoli skutecznie usunąć kamień nazębny. Lakierowanie zębów przeznaczone jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, jednak w ramach stomatologii dziecięcej zaleca się wykonywanie zabiegu po 6. roku życia. By lakierowanie zapewniało jak najlepsze efekty, warto wykonywać je co pół roku. Po zabiegu nie wolno myć zębów przez 12 godzin i jeść przez dwie godziny.

Lakierowanie zębów – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania zabiegu lakierowania zębów. Jednym z nich jest na pewno noszenie aparatu ortodontycznego. Przed przystąpieniem do leczenia warto wykonać ten zabieg (jak również skaling zębów). Co więcej, wskazaniem do lakierowania zębów jest również wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6. roku życia, a także odsłanianie się szyjek zębów u dorosłych. Przesłanką do wykonania zabiegu lakierowania zębów jest też: próchnica początkowa, używanie protez ruchomych, przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej, złe nawyki żywieniowe oraz radioterapia głowy lub szyi.

Co daje lakierowanie zębów?

Lakowanie chroni zęby przed próchnicą, a także w znacznym stopniu eliminuje proces demineralizacji szkliwa. Zabieg ten ma na celu remineralizację zębów, a więc odnawia tkanki zniszczone przez bakterie, co oznacza, że zapewnia nie tylko efekt profilaktyczny, ale i leczniczy. U dzieci lakierowanie wykonuje się tuż po pojawieniu się zębów mlecznych, dzięki czemu gwarantuje bardzo wysoką skuteczność. W przypadku dorosłych nie zapewnia takiego samego poziomu skuteczności, ponieważ zęby były poddane działaniu niekorzystnych czynników, a przez to mogły pojawić się na nich zmiany próchnicze. Lakowanie zębów u dorosłych pozwoli jednak zabezpieczyć wszystkie zdrowe zęby.

Ile kosztuje lakierowanie zębów?

Koszt lakierowania zębów różni się od danego miasta, a więc będzie inny dla dentysty w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Jeśli interesuje Cię, jak kształtują się ceny zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej w Warszawie, zapraszamy do zapoznania się z cennikiem usług stomatologicznych, który znajdziesz na naszej stronie internetowej.