Próchnica jest bardzo zdradliwą przypadłością, która może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jakim stopniu nieleczona próchnica może zaszkodzić naszemu organizmowi. Dalsza część artykułu przedstawi czym jest próchnica i jakie choroby może wywoływać.
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba – szkliwa, zębiny, czy cementu korzeniowego. Nieleczona próchnica stopniowo demineralizuje części nieorganiczne tych tkanek, co prowadzi do stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek utrzymujących ząb w kości szczęk. Z czasem prowadzi ona do całkowitej utraty zęba. W dalszej części artykułu przeczytasz jakie jeszcze choroby wywołuje próchnica. Jednak na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zapobiec próchnicy? Podstawą jest codzienna higiena jamy ustnej – czyli po prostu mycie zębów po każdym posiłku oraz codzienne nitkowanie. Ważna jest również zdrowa dieta oraz profilaktyczne wizyty u stomatologa – najlepiej raz na pół roku. Wiele osób niestety zapomina o podstawowych zasadach profilaktyki zaniedbując stan zębów i dziąseł.
Niezwykle interesujące badania uczonych z Columbia University pokazują, iż u osób z próchnicą istnieje dużo większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż u osób o zdrowych zębach i dziąsłach. Udowodniono również, że diabetycy z chorobami przyzębia gorzej reagują na leczenie przeciwcukrzycowe.
Kolejną dolegliwością wywoływaną przez próchnicę są problemy ze stawami. Bakterie bytujące w zębach wydzielają toksyny i enzymy, które wraz z krwią docierają do innych miejsc w organizmie. Atakują one między innymi stawy przyczyniając się do powstawania bolesnych stanów zapalnych.
Próchnica może wpływać również na pojawienie się problemów z zatokami. Bakterie namnożone w nieleczonej próchnicy górnych zębów mogą powędrować do zatok i wywołać ich zapalenie. Takie zapalenie może utrzymywać się przez długie tygodnie i często nawracać.
Lista chorób wywoływanych przez próchnicę jest bardzo długa. Warto wspomnieć również o chorobach nerek czy chorobie reumatycznej. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat wprowadzać nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty. Problemy z próchnicą często zaczynają się bowiem już w dzieciństwie. Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem próchnicy już przy pierwszych jej oznakach. Dzięki temu można zapobiec skutkom rozwinięcia się próchnicy!