facebook facebook

Aktualności

Lakowanie zębów – opis zabiegu, przebieg, wskazania, efekty

15.06.2021

O zdrowie zębów warto dbać przez całe życie. Na początku ten obowiązek spoczywa na barkach rodziców, którzy od pierwszych lat życia dziecka powinni kształtować w nim dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej. Jednym z pierwszych zabiegów stomatologicznych, który wykonuje się już u maluchów, jest lakowanie zębów. Na czym polega, jak wygląda i jakich efektów można się po nim spodziewać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Co to jest lakowanie zębów?
  2. Jak wygląda lakowanie zębów?
  3. Lakowanie zębów – kiedy należy je wykonać?
  4. Co daje lakowanie zębów?
  5. Ile kosztuje lakowanie zębów?
  6. Ile trwa lakowanie zębów?
  7. Lakowanie zębów – co ile powtarzać?
  8. Lakowanie zębów – jak długo nie jeść po zabiegu?
  9. Lakowanie zębów – czy warto?
  10. Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

 

Co to jest lakowanie zębów?

 

Lakowanie zębów jest to zabieg z zakresu profilaktyki stomatologicznej, który polega na pokryciu zębów specjalną substancją, bazującą na żywicach. Pozwala na uszczelnienie bruzd anatomicznych, a także wszelkich szczelin, które występują w zębach. Dzięki temu żadne bakterie nie są w stanie w nie wniknąć, a to znacząco minimalizuje ryzyko powstawania próchnicy.

Jak wygląda lakowanie zębów?

 

Lakowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym zarówno w ramach stomatologii dziecięcej u dzieci, którym pojawiły się już pierwsze zęby stałe (ok. 6-8 roku życia), jak i u dorosłych. Lakowanie jest bezbolesne i rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba lub zębów. Kolejnym krokiem jest aplikacja preparatu wytrawiającego na ich powierzchnię. Ten środek sprawia, że lak precyzyjnie wypełnia i uszczelnia bruzdy, a także dokładnie do nich przywiera. Następnie stomatolog usuwa wytrawiacz, osusza zęby i nanosi cienką warstwę laku. Na sam koniec lekarz naświetla zęby lampą, której światło sprawia, że lak uzyskuje docelowe właściwości.

Lakowanie zębów – kiedy należy je wykonać?

 

Lakowanie zębów najlepiej wykonać jak najwcześniej, czyli wtedy, gdy u dziecka pojawią się pierwsze zęby stałe, a następnie ponownie przeprowadzać je, kiedy wyrżną się kolejne. Jeśli jednak pacjent nie miał w dzieciństwie wykonywanego zabiegu lakowania, może go wykonać w każdym innym momencie swojego życia. Wiek dorosły nie jest przeszkodą do przeprowadzenia lakowania. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ pozwoli ono zminimalizować ryzyko powstawania próchnicy.

Co daje lakowanie zębów?

 

Jak wspominaliśmy powyżej, lakowanie tuż po pojawieniu się zębów stałych, w ponad 90% eliminuje ryzyko powstawania próchnicy, a także demineralizacji szkliwa. Choć lakowanie zębów u osób dorosłych nie jest tak skuteczne, jak u dzieci, to zdecydowanie warto je wykonać, by zabezpieczyć zęby i przedłużyć ich żywotność. Dodatkowo, jeśli w preparacie do lakowania zębów znajduje się fluor, odnawia on zniszczone przez bakterie tkanki, co zapewnia dodatkowy efekt leczniczy.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

 

Lakowanie zębów to niedrogi zabieg, jednak jego cena zależy m.in. od tego, w jakim gabinecie jest wykonywany. Duży wpływ na nią ma więc lokalizacja, czyli to, czy lakowanie przeprowadza dentysta w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy innym większym lub mniejszym mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się ceny w naszym gabinecie, zachęcamy do sprawdzenia cennika usług stomatologicznych. Znajdziesz tam także ceny innych zabiegów przeprowadzanych w naszym gabinecie, jak i ceny licówek czy aparatów ortodontycznych.

Ile trwa lakowanie zębów?

 

Lakowanie zarówno zębów stałych, jak i mleczaków to zabieg bardzo szybki. W zależności od liczby zębów, trwa on od kilku do kilkunastu minut.

Lakowanie zębów – co ile powtarzać?

 

Zabieg lakowania daje efekty na kilka lat. Warto jednak pamiętać, że u niektórych pacjentów zęby ścierają się mocniej, a także ulegają silniejszym podrażnieniom mechanicznym, dlatego też trwałość laku w przypadku części pacjentów może okazać się nieco mniejsza. Stąd też tak ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim stomatolog będzie miał możliwość zweryfikowania trwałości laku oraz uzupełnienia ubytków.

Lakowanie zębów – jak długo nie jeść po zabiegu?

 

Po lakowaniu nie trzeba stosować się do żadnych szczególnych zaleceń. Od razu po zabiegu można zarówno jeść, jak i pić, chyba że dodatkowo pacjentowi została wykonana fluoryzacja.

Lakowanie zębów – czy warto?

 

Zdecydowanie warto przeprowadzić zabieg lakowania, ponieważ skutecznie chroni on zęby przed próchnicą. Redukuje ryzyko jej wystąpienia o nawet 90%! W połączeniu z codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów oraz płukaniem jamy ustnej zabieg ten daje naprawdę znakomite efekty!

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

 

Lakowanie zębów jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych negatywnych konsekwencji dla organizmu. Lak nie niszczy szkliwa oraz nie jest toksyczny – warto to podkreślić, ponieważ mit dotyczący szkodliwości lakowania zębów jest niestety wciąż powielany, a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.