facebook facebook

Aktualności

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg, koszt, metody

08.07.2021

Nadmiernie gromadzący się na zębach kamień to problem, z którym boryka się 9 na 10 dorosłych Polek i Polaków. Mając to na uwadze, warto pamiętać o regularnym wykonywaniu zabiegów profilaktycznych. Niestety, nawet systematyczne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej nie zawsze jest w stanie ochronić przed kamieniem. Na szczęście z pomocą przychodzi skaling, który jest niezawodną metodą usuwania kamienia nazębnego.

Jak przebiega usuwanie kamienia nazębnego?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego, czyli inaczej skaling jest jednym z zabiegów najczęściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Polega on na pozbyciu się z powierzchni zębów zmineralizowanej płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii, a więc może przyczyniać się do powstawania próchnicy i innych chorób zębów. Stomatolog najczęściej wykonuje skaling zębów przy pomocy ultradźwiękowego skalera. Powierzchnia zębów poddawana jest wówczas działaniu ultradźwięków, które skutecznie je oczyszczają. Podczas zabiegu kamień kruszy się i odpryskuje od zębów. Skaling jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i trwa około pół godziny. Jeśli ilość kamienia nazębnego będzie naprawdę duża, może potrwać nieco dłużej (maksymalnie godzinę).

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Na cena zbiegu usunięcia kamienia nazębnego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja gabinetu dentystycznego. Zatem w zależności od tego, czy zabieg skalingu będzie wykonywał dentysta w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, cena będzie nieco wyższa lub niższa. Warto również dodać, że często skaling wykonywany jest w połączeniu z polerowaniem zębów, co także wpływa na ostateczną cenę. Jeśli interesuje Cię, ile kosztują zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej w Warszawie, zachęcamy Cię do sprawdzenia cennika usług stomatologicznych, który znajdziesz na naszej stronie.

Usuwanie kamienia nazębnego – jaka metoda jest najlepsza?

Jedną z najpopularniejszych metod jest usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami. Zabieg wykonuje się przy pomocy skalera, który szybko i bardzo skutecznie, a przy tym całkowicie bezboleśnie kruszy kamień. W przypadku, gdy kamień osadził się głębiej, a dokładniej pod dziąsłami, stomatolog może wykonać także tzw. kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek przydziąsłowych. Jak wspominaliśmy powyżej, zabieg usuwania kamienia nazębnego uzupełnia się często polerowaniem, a także piaskowaniem czy też fluoryzacją zębów.

Istnieją także inne metody usuwania kamienia nazębnego. Są one jednak bardzo rzadko wykorzystywane. Głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości wykonania zabiegu ultradźwiękowego. Jedną z nich jest mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy narzędzi dentystycznych, często wykorzystywanych w chirurgii stomatologicznej, takich jak dłuta czy frezy. Jest to jednak bardzo czasochłonna, a przy tym mało precyzyjna metoda, która jest skutecznie wypierana przez ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego. Dwie pozostałe metody to metoda laserowa oraz chemiczna. W przypadku tej drugiej stosuje się 30-procentowy roztwór perhydrolu, który rozpuszcza kamień nazębny.