facebook facebook

Aktualności

Zęby mleczne leczyć czy tylko dbać?

26.01.2021

Wielu rodziców maluchów uważa, że skoro zęby mleczne są wyłącznie na jakiś czas, nadmierna dbałość o mleczaki, nie ma większego sensu. Nic bardziej mylnego. Stan zębów Twojego dziecka ma ogromny wpływ na jego zdrowie, a także prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy.

Zęby mleczne – czy warto je leczyć?

Pierwsze zęby mleczne wyrastają dzieciom zwykle około 6 miesiąca życia. Przed skończeniem 3 roku życia maluch powinien mieć już około 20 zębów. Co charakteryzuje mleczaki? Przede wszystkim to, że są to zęby słabo zmineralizowane, czyli zdecydowanie bardziej narażone na rozwój próchnicy niż ma to miejsce w przypadku zębów stałych.

Bakterie atakują mleczaki szybko i często dość długo nie widać żadnych oznak świadczących o rozwoju próchnicy. Rodzice maluchów nierzadko ignorują pojawiające się na mlecznych zębach przebarwienia – zgodnie z twierdzeniem, że są to zęby „przejściowe” i inwestycja w nie to strata pieniędzy, czasu i niejednokrotnie nerwów. To bardzo mylne myślenie. W ostateczności stan chorych zębów może doprowadzić do decyzji o ich usunięciu. Ta natomiast może mieć istotne reperkusje, jeśli chodzi o dalszy rozwój szczęki, żuchwy oraz poprawne ustawienie rosnących zębów stałych u dziecka.

Leczenie zębów mlecznych oraz odpowiednia higiena to najlepsze sposoby, by mleczaki wypadły w swoim czasie. Warto pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, a chore mleczaki wpływają na stan rosnących zębów stałych. Zakażona ślina ma wpływ na kondycję wszystkich narządów jamy ustnej, a bakterie z ust mogą przenosić się do krwi i osłabiać cały organizm. Tym bardziej warto korzystać z dobrodziejstw stomatologii dziecięcej. Zadbane zęby mleczne pozwolą uniknąć wad zgryzu, wad wymowy czy konieczności korzystania z aparatu ortodontycznego w przyszłości.

Jak dbać o zęby mleczne?

Statystyki pokazują, że połowa dzieci do 3 roku życia ma próchnicę. Warto zatem powalczyć o to, by ominęła ona Twoje dziecko. Pierwszym krokiem do tego celu, powinno być wspólne mycie zębów. W ten sposób dziecko będzie uczyć się, jak poprawnie wykonać tę czynność, a Ty będziesz mieć możliwość skontrolowania tego, jak to robi. Na początku z pewnością przyda się Twoja pomoc.

Warto wyrobić w dziecku przyjazne nastawienie do mycia zębów – tak by kojarzyło je z niezobowiązującą zabawą. Unikaj straszenia dentystą i bólem. W wyrabianiu nawyku mycia zębów pomóc mogą różne pasty smakowe, kolorowe szczoteczki do zębów (wymieniane co 2-3 miesiące), szczoteczki zmieniające kolor, czy klepsydry odmierzające czas mycia. Rodzice często zaczynają dbać o zęby dziecka za późno. Warto pamiętać, że już maluchy półroczne, które zaczynają spożywać inny pokarm niż mleko matki, powinny mieć czyszczone ząbki.

Zęby mleczne i wizyta u dentysty

Specjaliści zalecają, by pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym odbyła się jak najwcześniej. Taka wizyta adaptacyjna u stomatologa to świetny sposób na oswojenie malucha z dentystą i przebiegiem wizyty. To idealna okazja by dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o zęby mleczne i czego wystrzegać się, by w przyszłości mieć piękny i zdrowy uśmiech. Dziecko powinno przychodzić na regularne kontrole co 3-6 miesięcy.