facebook facebook

Aktualności

Fluoryzacja zębów – wskazania, metody, zalety, skutki uboczne

25.05.2021

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz profilaktyka przeciwpróchnicza to przepis na to, jak uniknąć chorób zębów i dziąseł. Jednym z podstawowych zabiegów, który pomoże Ci zadbać o piękny i zdrowy uśmiech, jest fluoryzacja zębów. Na czym polega? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Fluoryzacja zębów – co to jest?

Fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, który polega na aplikowaniu na zęby specjalnego żelu, pianki lub lakieru z wysokim stężeniem fluoru. Na samym początku stomatolog przy pomocy specjalnej szczoteczki czyści zęby z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie przystępuje do etapu właściwego, czyli nakładania preparatu z fluorem. Po zabiegu poziom fluoru rośnie, ponieważ nałożona na zęby warstwa preparatu wydziela jony fluorkowe, budując w ten sposób barierę ochronną. Z tego względu przez najbliższe dwie godziny po zabiegu nie wolno jeść, a przez 12 godzin – myć zębów.

Fluoryzację warto wykonywać szczególnie wtedy, gdy zęby są podatne na powstawanie przebarwień, gdy występuje nadwrażliwość szyjek zębowych oraz w sytuacji, gdy chce się wyeliminować nadwrażliwość zębów powstającą podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Oprócz tego fluoryzacja pomaga radzić sobie z demineralizacją szkliwa i przeciwdziała próchnicy w miejscach wypełnień ubytków. Dodatkowo warto wykonać fluoryzację po zabiegu skalingu i piaskowania, ponieważ pozwoli to spowolnić narastanie kamienia nazębnego.

Fluoryzacja zębów u dzieci – jak często należy ją wykonywać?

Fluoryzacja zębów może być wykonywana nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Ten zabieg z zakresu stomatologii dziecięcej często przeprowadzany jest w szkołach, szczególnie w miejscach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza 1mg/l wody. W takim wypadku fluoryzacja zębów u dzieci powinna być wykonywana 6 razy w roku co 6 tygodni.

Co daje fluoryzacja zębów?

Zabieg fluoryzacji zębów ma wiele zalet, dlatego warto wykonywać go regularnie. Oto, w czym może pomóc:

  • ogranicza szkodliwy wpływ bakterii, które przyczyniają się do powstawania próchnicy,

  • tworzy barierę, która sprawia, że osad nie przywiera tak łatwo do zębów i minimalizuje ryzyko tworzenia się na nich kamienia nazębnego,

  • przyspiesza remineralizację szkliwa, czyli wspomaga odbudowę zębów w miejscach, gdzie pojawiają się drobne ubytki,

  • normalizuje pH w jamie ustnej,

  • wzmacnia oraz uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych kwasów.

Fluoryzacja zębów – skutki uboczne

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach fluoryzacja zębów powoduje skutki uboczne. Zastosowanie zbyt silnego środka fluoryzującego u niektórych osób może wywoływać: nudności i wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, nadmierne ślinienie, łzawienie oczu, nadmierne pocenie oraz ogólne osłabienie. Stąd też fluoryzacji zębów nie wolno wykonywać samodzielnie. Zabieg ten powinien przeprowadzać specjalista w gabinecie stomatologicznym. Dentysta po wstępnym wywiadzie z pacjentem i obejrzeniu zębów, będzie w stanie dopasować odpowiednią metodę oraz dawkę preparatu do jego indywidualnych potrzeb.

Fluoryzacja zębów – ile kosztuje?

Fluoryzacja jest zabiegiem stosunkowo niedrogim. Często wykonuje się ją wraz z czyszczeniem zębów i kosztuje około 100-150 zł. Jest to zależne m.in. od lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Ceny u stomatologa w Warszawie będą różniły się od tych w Krakowie czy Gdańsku. Jeśli interesuje Cię, jak wygląda cennik usług stomatologicznych dla dentysty w Warszawie, zachęcamy Cię do zajrzenia na naszą stronę internetową.