Piaskowanie zębów jest to zabieg z zakresu profilaktyki stomatologicznej, który ma za zadanie zabezpieczyć zęby przed próchnicą, paradontozą, a także wieloma innymi schorzeniami, występującymi w okolicach przyzębia. Zapewnia natychmiastowy efekt odświeżenia. Skutecznie oczyszcza zęby z kamienia oraz osadu. Co jeszcze warto wiedzieć o piaskowaniu zębów? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Piaskowanie zębów jest prostym, bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem stomatologicznym, którego celem jest poprawa higieny jamy ustnej. Wykonywany jest zarówno u dorosłych, jak i w ramach stomatologii dziecięcej. Podczas tego zabiegu stomatolog precyzyjnie oczyszcza zęby z wszelkich zanieczyszczeń, przebarwień, osadu oraz nagromadzonego kamienia. Do tego celu stosuje specjalną zawiesinę, która zawiera drobinki czyszczące. Dzięki niej może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, gdzie na co dzień nie dociera szczoteczka do zębów. Zabieg piaskowania pozwala także zapobiec rozwojowi bakterii w jamie ustnej.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który wykonuje się w momencie, gdy na zębach widoczny jest osad lub kamień. Przeprowadza się go także przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu, polerowania czy fluoryzacji. Jest to dodatkowe zabezpieczenie zębów przed próchnicą.
W szczególności piaskowanie zębów poleca się osobom, które piją dużo kawy, herbaty oraz czerwonego wina, a także dla tych, którzy palą papierosy, właśnie zakończyli leczenie aparatem ortodontycznym, planują wybielanie zębów lub mają mocno stłoczone zęby. Należy także dodać, że nawet, jeśli pacjenta nie dotyczy żaden z przedstawionych punktów, raz lub dwa razy w roku warto udać się na wizytę do stomatologa w celu wykonania piaskowania zębów. Zabieg ten pozwala bowiem dokładnie oczyścić zęby i zminimalizować ryzyko powstawania próchnicy, a także uniknąć poważniejszych chorób zębów czy dziąseł, które mogłyby doprowadzić do konieczności ekstrakcji zęba czy przeprowadzenia innych poważnych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Piaskowanie zębów wykonuje się przy użyciu tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, która zawiera drobinki substancji czyszczącej. Drobinki te nazywane są piaskiem stomatologicznym. Piasek ten jest na tyle twardy, by skutecznie usunąć osad i kamień oraz wystarczająco delikatny, by nie uszkodzić szkliwa.
Istnieją dwa warianty piaskowania zębów:
Naddziąsłowe piaskowanie zębów – polega na usunięciu osadu z części zębów, która znajduje się nad dziąsłem. Do tego celu stosuje się piasek dentystyczny składający się z twardszych drobinek. Umożliwia on skuteczne usunięcie nawet bardzo uciążliwych przebarwień zębów, namnożonego kamienia i osadu nazębnego.
Poddziąsłowe piaskowanie zębów – polega na usunięciu osadu oraz przebarwień z okolic kieszeni zębowej. W tym przypadku stomatolog używa znacznie delikatniejszego piasku o małych drobinkach, by nie uszkodzić silnie unerwionych dziąseł.
Piaskowanie zębów jest jednym z najmniej kosztownych zabiegów stomatologicznych. W zależności od tego, czy jest wykonywany osobno czy jako uzupełnienie piaskowania, polerowania czy fluoryzacji, może kosztować od ok. 100 zł za jeden łuk. Na cenę zabiegu ma również wpływ lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Będzie więc różniła się w zależności od tego, czy udasz się do stomatologa w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje zabieg piaskowania zębów w Dental Gallery, zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem usług stomatologicznych.