facebook facebook

Aktualności

Rodzaje uzupełnień protetycznych

11.01.2021

Utrata stałych zębów może dotyczyć każdego z nas. Powodem takiego stanu są nie tylko zaniedbania w zakresie pielęgnacji i higieny zębów, ale także starość, urazy czy przebyte choroby. W takich sytuacjach możemy skorzystać z różnego typu uzupełnień protetycznych, aby wciąż móc cieszyć się pięknym uśmiechem. Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych wyróżniamy

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii. Zajmuje się odtwarzaniem odpowiedniego wyglądu zębów oraz zgryzu. Z pomocy protetyka korzystamy najczęściej wtedy, gdy zęby utraciliśmy lub są one mocno uszkodzone i nie da się ich odbudować metodami stomatologii zachowawczej. Odpowiednie zabiegi protetyczne pozwolą na przywrócenie naszym zębom nie tylko ładnego wyglądu, ale także właściwej im funkcji.

Jakie mamy rodzaje uzupełnień protetycznych?

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa główne rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Różnią się sposobem utrzymania w jamie ustnej. Stałe to rozwiązania na trwałe zamocowane do pozostałych zębów czy implantów. Ruchome charakteryzują się tym, że w dowolnej chwili można wyjąć je z ust.

Mówiąc o konkretnych stałych uzupełnieniach protetycznych, należy zaliczyć do nich m.in. mosty (także wypełniające kilkuzębowe braki), korony i wkłady koronowe, a także licówki, dzięki którym możliwa jest poprawa kształtu i koloru zęba. Do ruchomych uzupełnień protetycznych należą natomiast protezy. Wśród nich możemy wyróżnić protezy akrylowe, szkieletowe (na podbudowie metalowej) i overdenture (opierające się częściowo na korzeniach zębów lub implantach). Dzięki nowoczesnej technologii produkcji, a także odpowiednim metodom leczenia protetycznego uzyskać można naprawdę zadowalające efekty w zakresie estetyki i zdrowia naszego uśmiechu. To coraz popularniejsze rozwiązanie walki o piękne zęby, stąd nie jest zarezerwowane wyłącznie dla stomatologów w Warszawie czy innych większych miejscowościach. Dzisiaj z tą technologią można spotkać się w wielu klinikach stomatologicznych.

Jak przygotować się do leczenia protetycznego?

Leczenie protetyczne zakłada bardzo indywidualne podejście do pacjenta. Ocenia się stan uzębienia i wybiera rodzaj stosowanego uzupełnienia protetycznego. Zanim jednak protetyk przystąpi do wykonania dopasowanego do naszych potrzeb uzupełnienia protetycznego, konieczne jest  wyleczenie wszystkich chorób jamy ustnej, np. próchnicy czy chorób dziąseł. Decyzję o kompleksowym leczeniu protetycznym podejmuje się w ścisłej współpracy z pacjentem. Informowany jest o efektach, ale także o kosztach tych działań. Należy pamiętać, że uzupełnienia protetyczne są wprawdzie bardzo skuteczne, ale przy okazji nie należą do tanich rozwiązań. Warto więc dokładnie przestudiować cennik usług stomatologicznych.