facebook facebook

Aktualności

Higiena jamy ustnej

29.03.2021

Prawidłowa higiena jamy ustnej bezpośrednio wpływa na Twoje zdrowie. To od niej zależy stan uzębienia, jego wygląd, a także świeżość oddechu. Profilaktyka w postaci codziennego szczotkowania, nitkowania czy płukania zębów jest więc ogromnie ważna. Wciąż jednak wiele osób o tym zapomina. Pamiętaj więc, że nawyk dbania o zęby warto kształtować już od najmłodszych lat. Małe dzieci, które potrafią szczotkować zęby, staną się bowiem dorosłymi, którzy mają świadomość, jak ważna jest profilaktyka i higiena jamy ustnej.

Co to jest higiena jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to codzienne nawyki, które wpływają na stan uzębienia, świeżość oddechu, a także wygląd Twoich zębów. Taka codzienna profilaktyka powinna obejmować przede wszystkim szczotkowanie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Kluczowe jest również nitkowanie zębów, ponieważ pomaga zapobiegać wielu problemom, zanim jeszcze się pojawią. Nić dentystyczna skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe, usuwając z nich resztki jedzenia. Oprócz tego nie możesz zapominać o płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami. Płucząc jamę ustną oczyszczasz również język, redukując przy tym bakterie i grzyby.

Jak ważna jest higiena jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest naprawdę ważna i dobrze jest sobie o tym przypominać każdego dnia. Jak wszyscy, z pewnością Ty również często nie masz ochoty czy siły na to, by przed snem sięgnąć po szczoteczkę do zębów. Pamiętaj jednak, że to tylko dwie minuty, a mogą wpłynąć na stan Twojego uzębienia. Profilaktyka jamy ustnej to gwarancja zdrowych zębów bez próchnicy, świeżego oddechu, a także zdrowych dziąseł bez tendencji do krwawienia. Niestety, niedostateczne dbanie o zęby i higienę jamy ustnej sprawia, że bakterie namnażają się coraz szybciej i zaczynają niszczyć Twoje zęby.

Dlaczego ważna jest higiena jamy ustnej?

O tym, dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna, można mówić i pisać wiele. Powstało mnóstwo badań naukowych dotyczących tego, jak zdrowie zębów oraz jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia. Na szczęście przed wieloma problemami możesz uchronić się samodzielnie, stosując odpowiednią profilaktykę. Nie zapominaj także o tym, by regularnie przyglądać się swoim zębom i sprawdzać, czy nie pojawia się na nich próchnica. Dzięki temu będzie można ją zwalczyć jak najszybciej.

Jeśli szukasz dobrego dentysty w Warszawie, zachęcamy do umówienia się na wizytę w naszym gabinecie stomatologicznym Dental Gallery, gdzie kompleksowo dbamy o zęby naszych pacjentów. Zapraszamy również do zapoznania się z cennikiem usług stomatologicznych na naszej stronie internetowej.