facebook facebook

Aktualności

Leczenie kanałowe – co to jest, jak przebiega i jak długo trwa?

27.04.2021

Leczenie kanałowe to rozwiązanie dla osób, które borykają się z głębokimi ubytkami próchnicowymi. Kiedy dojdzie do zainfekowania miazgi, jest to właściwie ostatni ratunek dla zęba. Na czym polega leczenie kanałowe, jak przebiega, ile trwa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest to zabieg z zakresu endodoncji, czyli stomatologii zachowawczej, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba, a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji, gdy u pacjenta dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Miazga zęba jest mocno unerwioną i unaczynioną tkanką, która wypełnia komorę zęba oraz jego kanały. Po czym poznać, że dzieje się z nią coś złego? Będzie dawała o sobie znać intensywnym bólem, którego nie da się przeoczyć. Miazga ze zmianami chorobowymi powinna zostać całkowicie usunięta z komory i kanałów. Gdy uszkodzenia zęba nie są duże, istnieje możliwość jego odbudowy przy pomocy materiałów kompozytowych. Natomiast przy dużych ubytkach konieczne jest wykonanie odbudowy protetycznej.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe może obejmować jedną lub dwie wizyty u stomatologa. Wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierze lekarz. Jeśli leczenie będzie odbywało się podczas jednej wizyty, może potrwać od godziny do nawet trzech godzin. Przed zabiegiem stomatolog znieczula miejscowo pacjenta, a następnie usuwa żywą tkankę, opracowuje i wypełnia kanały mocnym wypełnieniem, które często wzmacniane jest włóknem szklanym lub koroną protetyczną (w przypadku zębów trzonowych).

Jeśli wykonanie zabiegu podczas jednej wizyty nie jest możliwe, leczenie przeprowadza się podczas dwóch wizyt. W takim wypadku najpierw kanały są udrażniane i opracowywane, a następnie w zębie umieszcza się specjalny materiał, który ma właściwości lecznicze. Przy drugiej wizycie stomatolog szczelnie wypełnia i odbudowuje ząb. Odstęp pomiędzy zabiegami wynosi zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni.

Jak wygląda leczenie kanałowe – przebieg

Warto pamiętać, że każdy zabieg leczenia kanałowego będzie przebiegał nieco inaczej – w zależności od stanu zęba. Jednak procedury dla wszystkich zabiegów są tożsame i wyglądają podobnie. Otóż na samym początku dentysta znieczula okolice leczonego zęba. Następnie otwiera komorę zęba i usuwa z niej martwą lub żywą miazgę. Kolejnym krokiem jest opracowanie kanałów za pomocą specjalnych narzędzi. Podczas zabiegu lekarz wielokrotnie płucze kanały środkami odkażającymi, co pozwala dokładnie opracować kanały. Teraz następuje osuszenie i wypełnienie kanałów specjalnym materiałem. Pozwoli to stomatologowi szczelnie zamknąć kanały na całej długości. Dzięki temu bakterie nie będą mogły wnikać do tkanek zęba. Końcowy etap to odbudowa zęba. Może ona przebiegać na różne sposoby – w zależności od rodzaju leczonego zęba, użytego materiału czy wielkości odbudowy.

Leczenie kanałowe – ile czasu po zabiegu nie można jeść?

Po zabiegu leczenia kanałowego nie wolno jeść i pić przez 1-2 godziny. Po tym czasie znieczulenie powinno przestać działać, a ewentualna opuchlizna powstała po zabiegu do tego momentu również powinna ustąpić. Jeśli jednak stomatolog przedstawił Ci inne zalecenia, pamiętaj o tym, by ściśle ich przestrzegać. Twój przypadek może być bowiem niestandardowy.

Jeśli interesują Cię ceny leczenia kanałowego, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z lekarzem lub zapoznaj się z cennikiem usług stomatologicznych dostępnym na stronie gabinetu. Przeprowadzenie zabiegu u stomatologa w Warszawie będzie się bowiem wiązało z innymi kosztami niż w przypadku klinik znajdujących się w innych miastach Polski, takich jak Kraków czy Gdańsk. Jeśli zaś szukasz dentysty w Warszawie, serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu.