facebook facebook

Aktualności

Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego zależy jego koszt?

06.05.2021

Leczenie kanałowe jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu endodoncji. To ostatni ratunek dla zębów, które są w znaczący sposób zniszczone przez próchnicę. Za sprawą leczenia kanałowego można przedłużyć żywotność zębów i przywrócić ich dawną formę. Jest ono bardzo wymagające, skomplikowane i pracochłonne.

Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym urządzeniom stomatolog jest w stanie odbudować nawet najbardziej zniszczone zęby. Wiąże się to jednak z dość wysoką ceną leczenia kanałowego. Ile kosztuje leczenie kanałowe, z czego wynika i od czego zależy jego koszt? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

 

Cena leczenia kanałowego zależy od wielu czynników. Może różnić się w zależności od gabinetu, stosowanych materiałów oraz technologii, doświadczenia stomatologa, jak i miejscowości. Usługi oferowane przez stomatologa w Warszawie mogą różnić się od tych oferowanych przez specjalistę w Krakowie, Gdańsku czy innych miastach Polski. Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym warto jednak mieć choć wstępne rozeznanie dotyczące kosztów leczenia kanałowego.

W naszym gabinecie dentystycznym cennik usług stomatologicznych kształtuje się następująco:

  • leczenie zęba jednokanałowego – od 500 do 600 zł

  • leczenie zęba dwukanałowego – od 600 do 800 zł

  • leczenie zęba trzykanałowego lub czterokanałowego – od 800 do 1400 zł

  • retreatment (ponowne leczenie kanałowe) – od 700 do 1500 zł

Warto zdać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe jest to zabieg naprawdę pracochłonny i skomplikowany. Wymaga precyzji, skupienia oraz doświadczenia. Obejmuje cztery etapy, czyli: opracowanie korony zęba, usuwanie miazgi, dezynfekcję oraz wypełnienie, podczas których dentysta korzysta z wielu rozmaitych materiałów i zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Od czego zależy koszt leczenia kanałowego?

 

Na koszt leczenia kanałowego wpływa cały szereg czynników. Od czego konkretnie zależy ostateczny koszt zabiegu? Przede wszystkim od czasu leczenia, bowiem leczenie kanałowe trwa znacznie dłużej niż standardowe wypełnienie zęba, czyli nawet kilka godzin). A niekiedy może objąć nawet dwie wizyty. Wymaga więc dużo więcej pracy od stomatologa. To czasochłonny proces, który obejmuje usunięcie miazgi zęba, dezynfekcję kanałów zębowych, szczelne wypełnienie zęba materiałem zastępczym i dokładne zabezpieczenie korony zęba przed bakteriami. Cały proces przebiega w miejscowym znieczuleniu u dentysty, co także wpływa na cenę leczenia kanałowego. Warto również dodać, że koszt leczenia kanałowego będzie zależał od jakości materiałów użytych do wypełnienia i zabezpieczenia zęba. Ważnym czynnikiem, od którego uzależnia się cenę leczenia, jest liczba kanałów w zębie. Im więcej kanałów, tym wyższa kwota zabiegu.

Podsumowując, ostateczny koszt leczenia kanałowego zależy od:

  • czasu leczenia oraz liczby wizyt wymaganych do przeprowadzenia leczenia,
  • użytych materiałów i technologii,
  • liczby kanałów w leczonym zębie
  • konkretnego gabinetu i miasta, np. koszt leczenia u dentysty Warszawie będzie inny niż w Białymstoku czy Łodzi,
  • zastosowania procedur dodatkowych (znieczulenie, zdjęcie RTG itp.).