facebook facebook

Aktualności

Znieczulenie u dentysty – wszystko, co warto wiedzieć

31.08.2021

Znieczulenie u dentysty to skuteczny sposób na to, by uniknąć bólu podczas dłuższych i poważniejszych zabiegów stomatologicznych. Jeśli wizyty w gabinecie dentystycznym wiążą się dla Ciebie z dyskomfortem oraz stresem, znieczulenie pomoże Ci lepiej poradzić sobie z napięciem, a także złym samopoczuciem podczas zabiegu. Co warto wiedzieć o znieczuleniu u dentysty przed wizytą w gabinecie? Odpowiadamy!

Ile kosztuje znieczulenie u dentysty?

Znieczulenie u dentysty nie jest kosztowne. Niekiedy jest nawet wliczone w cenę zabiegu, np. przy leczeniu kanałowym zęba cena znieczulenia często jest z góry doliczana ze względu na to, że praktycznie każdy pacjent korzysta z jego możliwości podczas leczenia. W większości przypadków nie jest jednak konieczne. Kiedy są to zabiegi bezbolesne i nieinwazyjne, takie jak fluoryzacja zębów, można z powodzeniem zrezygnować ze znieczulenia.

Cena znieczulenia u dentysty jest uzależniona od kilku czynników, a jednym z nich jest lokalizacja gabinetu stomatologicznego. W większych miastach koszt ten będzie nieco wyższy niż w mniejszych miejscowościach. Uogólniając, koszt znieczulenia u dentysty to około 50 zł, choć w wielu miejscach ceny zaczynają się już od 20 zł.

Jak długo działa znieczulenie zęba?

Znieczulenie zęba jest znieczuleniem miejscowym, które przestaje działać wraz z upływem czasu. Następuje wówczas proces odzyskiwania sprawności zablokowanych włókien nerwowych, w wyniku czego w znieczulonej okolicy przywrócona zostaje zdolność odczuwania bólu. Czas działania znieczulenia zależy od rodzaju zastosowanego środka znieczulającego, jego ilości, a także od techniki, w jakiej został podany oraz od rozległości zabiegu. Biorąc pod uwagę te czynniki, znieczulenie zęba może działać od 30 minut do nawet 6 godzin.

Jakie znieczulenie u dentysty?

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje znieczulenia u dentysty, które są stosowane podczas zabiegów stomatologicznych. Zalicza się do nich:

  • Znieczulenie nasiękowe – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj znieczulenia. Polega na wstrzyknięciu leku w dziąsło w miejscu tuż obok leczonego zęba. Po podaniu znieczulenia końcówki nerwowe zostają pozbawione czucia. Pacjent nie czuje więc dziąsła, policzka oraz części języka przez kilka godzin. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się najczęściej przy leczeniu zębów trzonowych i przedtrzonowych.

  • Znieczulenie przewodowe – wstrzykiwane jest bezpośrednio w nerw zębodołowy, co sprawia, że nerwy miazgi zębowej zostają skutecznie znieczulone. Zastrzyk ten może być odrobinę bolesny, ale w efekcie znieczulenie sprawia, że pacjent nie czuje absolutnie żadnego bólu czy dyskomfortu podczas zabiegu. Znieczulenie przewodowe odpuszcza całkowicie nawet kilkanaście godzin po zaaplikowaniu.

  • Znieczulenie śródwięzadłowe – w przypadku tego znieczulenia igła z lekiem jest wprowadzana w ozębną. Wystarczy już mała dawka leku, by skutecznie znieczulić cały ząb. Taki rodzaj znieczulenia stosuje się na przykład przy ekstrakcja ósemki, a także w protetyce.