facebook facebook

Aktualności

Co to są licówki na zęby?

09.03.2021

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, stąd tak dużą popularnością cieszą się zabiegi wybielania zębów oraz ortodoncja. Niestety, przebyte choroby i inne czynniki mogą trwale odbarwić szkliwo, a kształt naszego uzębienia może pozostawać daleki od ideału, nawet po zdjęciu aparatu ortodontycznego. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są licówki, które likwidują estetyczne niedoskonałości zębów oraz sprawiają, że zęby wyglądają zdrowo i przede wszystkim naturalnie. W poniższym artykule przedstawiamy, co to są licówki oraz jakie niosą za sobą możliwości. 

 

Spis treści:

  1. Co to są licówki kompozytowe? Jak dbać? Jak się zakłada?
  2. Licówki porcelanowe na zęby – co to jest?
  3. Ile kosztują licówki? Jaka jest cena licówki?
  4. Kiedy warto założyć licówki?
  5. Licówki – ile trwa założenie?
  6. Jak dbać o licówki?

 

Co to są licówki kompozytowe? Jak dbać? Jak się zakłada?

 

Niesymetryczne ułożenie, złamanie lub przebarwienie zęba może spotkać każdego z nas, jednak stomatologia estetyczna otwiera przed nami wiele możliwości. Z estetycznym problemem możemy szybko się rozprawić za pomocą licówek kompozytowych. To specjalne nakładki stomatologiczne, które dentysta mocuje na przedniej ściance zęba. Są one projektowane indywidualnie, pacjent ma możliwość wyboru zarówno kształtu, jak i rozmiaru licówki. Podczas jednej wizyty stomatolog opracowuje ząb, czyli oczyszcza go z próchnicy, osusza, a następnie szlifuje. Finałem jego pracy jest zamocowanie licówki za pomocą specjalistycznego kleju. Trwałość tej metody wynosi około 3 lata, stąd jest ona mniej skuteczna niż licówki porcelanowe, natomiast wyróżnia ją większa odporność na pęknięcia.

Licówki porcelanowe na zęby – co to jest?

 

Decydując się na poprawienie swojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych, zyskujemy nie tylko piękny wygląd, ale również pewność, że przez cały czas ich posiadania, nie zmieni się ich kolor i pozostaną białe. Wyróżniają się zdecydowanie dłuższą żywotnością od licówek kompozytowych, gdyż możemy je nosić od 10 do nawet 15 lat. Licówki porcelanowe to cienkie płatki ceramiki, wystarczy 0,5 mm płytki, by odbudowany ząb nabrał idealnego kształtu oraz koloru.

Ile kosztują licówki? Jaka jest cena licówki?

 

Stomatologia estetyczna charakteryzuje się zróżnicowanymi cenami, ze względu na szeroki zakres zabiegów, jakie oferuje. Licówki należą do średniej półki cenowej, a ich koszt uzależniony jest od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Uśredniając, za licówki kompozytowe zapłacimy około 700-1000 zł, natomiast koszt licówki porcelanowej waha się w granicach 2000 zł. Podana cena dotyczy jednego zęba. Cennik usług stomatologicznych znajdziemy najczęściej na stronie internetowej gabinetu, w którym chcemy wykonać zabieg. Warto pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od miasta. Stomatolog z Warszawy zwykle będzie oferował ceny obowiązujące w największych miejscowościach. 

Kiedy warto założyć licówki?

 

Nie ma jednej określonej sytuacji, w której warto lub należy założyć licówki. Pacjenci decydują się na ich założenie z bardzo wielu różnych przyczyn. Najczęściej wynika to z chęci:

  • nadbudowy brakujących fragmentów zębów,
  • poprawy kształtu zębów,
  • skorygowania asymetrii pomiędzy prawą a lewą stroną,
  • skrócenia lub wydłużenia zębów,
  • skorygowania niewielkich nierówności zgryzu,
  • ukrycia uszkodzeń szkliwa,
  • usunięcia przerwy między zębami,
  • zakrycia rozległych wypełnień przy szyjce zęba,
  • zmiany koloru korony zębów.

Licówki – ile trwa założenie?

 

Samo mocowanie gotowych licówek trwa około dwóch godzin. Ostateczny czas trwania zabiegu zależy od tego, czy są one zakładane na jeden, kilka czy wszystkie zęby. Jednak cały proces, składający się na stworzenie oraz założenie licówek, zajmuje około dwóch tygodni. Na początku stomatolog musi ocenić stan uzębienia i dopasować odpowiedni rodzaj licówek. W kolejnym etapie uzupełnia zaś ewentualne ubytki i dokładnie czyści zęby. Następnie delikatnie szlifuje zęby, by zapewnić lepsze przyleganie licówek. Na koniec stomatolog mocuje gotowe licówki do zębów.

Jak dbać o licówki?

 

By licówki służyły nam jak najdłużej, warto odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej to klucz do sukcesu – przedłuży to żywotność licówek i przyczyni się do zachowania zdrowia jamy ustnej. Licówki nie zwalniają nas z obowiązku regularnego szczotkowania oraz nitkowania zębów, a także płukania jamy ustnej specjalistycznymi płynami. Znajdujące się pod licówkami zęby są nadal narażone na próchnicę i inne choroby. Chcąc zadbać o higienę jamy ustnej jeszcze lepiej, warto sięgnąć po szczoteczkę soniczną, a także irygator.
  • Bardzo istotne jest używanie odpowiedniej szczoteczki i pasty – jak wspominaliśmy, mając licówki, ale nie tylko, warto zainwestować w nowoczesną soniczną szczoteczkę do zębów. W przypadku licówek należy jednak ostrożnie dobierać końcówkę szczoteczki. Ze względu na to, że twarde włosie może uszkodzić lakier na licówkach, najlepszym wyborem będzie włosie miękkie. Duże znaczenie ma także pasta do zębów, ponieważ powinna być ona pozbawiona właściwości ściernych. Na rynku istnieją specjalne pasty o niskim współczynniku ścieralności przeznaczone do zębów z licówkami.
  • Ochrona przed chorobami dziąseł ma ogromne znaczenie – choroby dziąseł powodują bowiem stany zapalne, a niekiedy prowadzą nawet do ich cofania się. Z kolei cofające się dziąsła mogą powodować odsłanianie części licówek. Jak zatem im zapobiec? Dbając o odpowiednią higienę zębów i jamy ustnej.
  • Należy zadbać o systematyczne wizyty dentystyczne – na wizyty kontrolne u swojego stomatologa warto umawiać się raz na pół roku. Nie tylko po to, by sprawdził on stan licówek, ale również zębów i całej jamy ustnej.
  • Dobrze jest zwrócić uwagę na zgrzytanie zębami i zaciskanie ich – ma to bowiem negatywny wpływ na trwałość licówek. Tego typu problemów nie wolno nigdy bagatelizować. Warto zaś skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże odnaleźć ich źródło, a także pokieruje nas do odpowiednich specjalistów. Zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi może mieć bowiem rozmaite podłoża, takie jak: stres, zaburzenia snu, problemy z uzębieniem, wady zgryzu i wiele innych. Stąd też pomocy w przypadku bruksizmu pacjenci szukają zarówno u stomatologów, ortodontów, fizjoterapeutów, psychologów, a także psychiatrów.