Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, stąd tak dużą popularnością cieszą się zabiegi wybielania zębów oraz ortodoncja. Niestety, przebyte choroby i inne czynniki mogą trwale odbarwić szkliwo, a kształt naszego uzębienia może pozostawać daleki od ideału, nawet po zdjęciu aparatu ortodontycznego. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są licówki, które likwidują estetyczne niedoskonałości zębów oraz sprawiają, że zęby wyglądają zdrowo i przede wszystkim naturalnie. W poniższym artykule przedstawiamy, co to są licówki oraz jakie niosą za sobą możliwości.
Spis treści:
Niesymetryczne ułożenie, złamanie lub przebarwienie zęba może spotkać każdego z nas, jednak stomatologia estetyczna otwiera przed nami wiele możliwości. Z estetycznym problemem możemy szybko się rozprawić za pomocą licówek kompozytowych. To specjalne nakładki stomatologiczne, które dentysta mocuje na przedniej ściance zęba. Są one projektowane indywidualnie, pacjent ma możliwość wyboru zarówno kształtu, jak i rozmiaru licówki. Podczas jednej wizyty stomatolog opracowuje ząb, czyli oczyszcza go z próchnicy, osusza, a następnie szlifuje. Finałem jego pracy jest zamocowanie licówki za pomocą specjalistycznego kleju. Trwałość tej metody wynosi około 3 lata, stąd jest ona mniej skuteczna niż licówki porcelanowe, natomiast wyróżnia ją większa odporność na pęknięcia.
Decydując się na poprawienie swojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych, zyskujemy nie tylko piękny wygląd, ale również pewność, że przez cały czas ich posiadania, nie zmieni się ich kolor i pozostaną białe. Wyróżniają się zdecydowanie dłuższą żywotnością od licówek kompozytowych, gdyż możemy je nosić od 10 do nawet 15 lat. Licówki porcelanowe to cienkie płatki ceramiki, wystarczy 0,5 mm płytki, by odbudowany ząb nabrał idealnego kształtu oraz koloru.
Stomatologia estetyczna charakteryzuje się zróżnicowanymi cenami, ze względu na szeroki zakres zabiegów, jakie oferuje. Licówki należą do średniej półki cenowej, a ich koszt uzależniony jest od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Uśredniając, za licówki kompozytowe zapłacimy około 700-1000 zł, natomiast koszt licówki porcelanowej waha się w granicach 2000 zł. Podana cena dotyczy jednego zęba. Cennik usług stomatologicznych znajdziemy najczęściej na stronie internetowej gabinetu, w którym chcemy wykonać zabieg. Warto pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od miasta. Stomatolog z Warszawy zwykle będzie oferował ceny obowiązujące w największych miejscowościach.
Nie ma jednej określonej sytuacji, w której warto lub należy założyć licówki. Pacjenci decydują się na ich założenie z bardzo wielu różnych przyczyn. Najczęściej wynika to z chęci:
Samo mocowanie gotowych licówek trwa około dwóch godzin. Ostateczny czas trwania zabiegu zależy od tego, czy są one zakładane na jeden, kilka czy wszystkie zęby. Jednak cały proces, składający się na stworzenie oraz założenie licówek, zajmuje około dwóch tygodni. Na początku stomatolog musi ocenić stan uzębienia i dopasować odpowiedni rodzaj licówek. W kolejnym etapie uzupełnia zaś ewentualne ubytki i dokładnie czyści zęby. Następnie delikatnie szlifuje zęby, by zapewnić lepsze przyleganie licówek. Na koniec stomatolog mocuje gotowe licówki do zębów.
By licówki służyły nam jak najdłużej, warto odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? Oto kilka przydatnych wskazówek: