facebook facebook

Aktualności

Dobry ortodonta dziecięcy w Warszawie – jak go znaleźć?

30.07.2021

Niewiele osób wie, że leczenie ortodontyczne można rozpocząć już u dziecka. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma wadę zgryzu, nie musisz czekać, aż osiągnie ono wiek nastoletni. Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u ortodonty? Nie wiesz, jak znaleźć odpowiedniego specjalistę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zatem zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto iść do ortodonty z dzieckiem?

Czy wiesz, że z wadami zgryzu boryka się ponad połowa populacji? Mimo tego, wciąż niewielka cześć z tych osób decyduje się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Warto wiedzieć, że wady zgryzu dotyczą nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Zaczynają kształtować się już w momencie pojawienia się zębów mlecznych. Z pewnością wiele osób będzie tym zaskoczona, ale jest to fakt. Co więcej, wady zgryzu warto zacząć leczyć jak najszybciej. Po co to robić, skoro mleczne zęby wypadną? Otóż wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Przyczynia się m.in. do wyeliminowania wad wymowy. Ponadto prawidłowe ustawienie zębów mlecznych dobrze wpłynie na rozwój i ukształtowanie zgryzu w momencie, gdy u dziecka będą pojawiały się zęby stałe. Zatem leczenie ortodontyczne przeprowadzone u dziecka uchroni je przed wadami zgryzu w dorosłym życiu.

Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Najlepiej udać się z dzieckiem do ortodonty w momencie, gdy pojawią się u niego wszystkie lub zdecydowana większość zębów mlecznych. Zwykle ma to miejsce, gdy dziecko ma około 10 lat. To dobry moment na to, by skontrolować zgryz. Ortodonta oceni, czy jest on prawidłowy. Jeśli okaże się, że nie, wdroży on odpowiednie metody leczenia. Najczęściej wiąże się to z wdrożeniem leczenia przy pomocy aparatu ruchomego. Wcześniej ortodonta wykona jednak cyfrowy wycisk zębów (cena), na podstawie którego zostanie wykonany aparat. Na kolejnej wizycie lekarz sprawdzi, czy aparat pasuje do zgryzu dziecka oraz nauczy dziecko i rodzica, jak regulować aparat ortodontyczny ruchomy, a także ustali harmonogram kolejnych wizyt.

Ortodonta dla małych dzieci – na co zwrócić uwagę, wybierając specjalistę?

Pierwsza wizyta w nowym miejscu to dla wielu dzieci stres. Warto zrobić wszystko, by przed pierwszą wizytą u ortodonty zminimalizować ten strach u swojej pociechy. Jak to zrobić? Przede wszystkim udać się na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko będzie miało okazję zapoznać się z gabinetem oraz ortodontą. Z kolei Ty jako rodzic będziesz mieć okazję do tego, by zadać pytania lekarzowi i porozmawiać na temat higieny jamy ustnej dziecka. Po takiej wizycie dużo łatwiej będzie zdecydować, czy dany specjalista odpowiada zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

Zwróć także uwagę na czynniki, które mogą okazać się dla Ciebie ważne w przyszłości. To m.in. lokalizacja gabinetu. Warto, by był on zlokalizowany nieopodal Twojego miejsca zamieszkania, by przy każdej wizycie nie trzeba było przemierzać całego miasta wraz z dzieckiem. Wizyty kontrolne odbywają się bowiem dość regularnie, dlatego duże odległości mogą być niemałym problemem. Jeśli szukasz ortodonty na Bemowie, zachęcamy do zapoznania się z usługami, jakie oferuje nasz gabinet, a także do sprawdzenia naszego cennika usług stomatologicznych.