facebook facebook

Aktualności

Aparat ortodontyczny – jak to działa?

22.12.2020

Aparat ortodontyczny jest bardzo skuteczną formą leczenia wad zgryzu. Zakładany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, może w dużym stopniu skorygować zgryz i zapobiec pogłębianiu się wad. W dalszej części artykułu opowiemy, w jaki sposób działa aparat na zęby i dlaczego jest tak skuteczny.

Aparat ortodontyczny jakie są rodzaje?

Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwie podstawowe kategorie – aparaty wyjmowane oraz stałe. Aparat ruchomy może być samodzielnie zakładany i zdejmowany. Ten rodzaj aparatu jest stosowany zazwyczaj u dzieci i dorosłych, posiadających niewielką wadę zgryzu. Natomiast aparat stały jest zakładany u ortodonty nastolatkom i dorosłym, którzy posiadają już wszystkie stałe zęby. Stomatolog w Warszawie dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny, zależnie od wady i wieku pacjenta.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

To jak długo pacjent będzie musiał nosić aparat ortodontyczny, zależy od wielu czynników. Wiek, rodzaj wady zgryzu, stan zębów, rodzaj aparatu – zależnie od tych wszystkich kwestii, aparat może być noszony przez pacjenta od 12 miesięcy do kilku lat. Niestety u dorosłych ten czas często jest dłuższy niż w przypadku nastolatków.

Jak powinno się regulować aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ortodontyczny ruchomy został skonstruowany w taki sposób, aby pacjent mógł samodzielnie go regulować. Specjalista ortodoncji podczas pierwszej wizyty powinien wyjaśnić, w jaki sposób należy regulować aparat i jak często. Zazwyczaj należy robić to co kilkanaście dni specjalnym metalowym drucikiem.

Jak czyścić i wyczyścić aparat ortodontyczny z osadu czy kamienia?

Aparat ortodontyczny ruchomy powinien być czyszczony po każdym użyciu. Mycie odbywa się za pomocą oddzielnej szczoteczki do zębów oraz szarego mydła lub specjalnej pasty do protez. Natomiast aparat stały wymaga dużo większej uwagi. Przede wszystkim należy go czyścić specjalną szczoteczką i pastą ortodontyczną po każdym posiłku. Warto również stosować odpowiednie nici i szczoteczki ortodontyczne do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i powierzchni wokół zamków ortodontycznych.

Aparat ortodontyczny – jakie jest jego koszt?

Koszt założenia standardowego stalowego aparatu stałego wynosi około 1500-1700 złotych za jeden łuk. Na szczęście aparaty ruchome są dużo tańsze – ich koszt waha się pomiędzy 500 a 1000 złotych. W naszym cenniku usług stomatologicznych sprawdzisz dokładne ceny każdej z usług.