facebook facebook

Aktualności

Co to jest ekstruzja zęba?

26.10.2022

Ekstruzja zęba to metoda leczenia wykorzystywana w celu naprawy uszkodzeń zębów. Nazywa się ją często wymuszonym wyrzynaniem. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i stanowi ciekawą alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Czym jest ekstruzja zęba i kiedy się ją wykonuje? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Ekstruzja zęba – czym jest?
  2. Ekstruzja ortodontyczna – metoda zyskująca na popularności
  3. Jak przebiega ekstruzja ortodontyczna?
  4. Ile kosztuje ekstruzja zęba?

Ekstruzja zęba – czym jest?

Ekstruzja zęba określana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod na uratowanie uszkodzonych zębów przed ekstrakcją. Daje szansę na utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej bez konieczności zastąpienie go implantem zęba. Mowa tu zarówno o uszkodzeniach powstałych w efekcie urazu mechanicznego, a także zmian próchnicowych oraz resorpcji korzenia. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku uszkodzeń zlokalizowanych w takim miejscu, które uniemożliwia wykonania rekonstrukcji zęba bez naruszania jego szerokości biologicznej.

Ekstruzja ortodontyczna – metoda zyskująca na popularności

Najpopularniejszą metodą ekstruzji zęba jest bez wątpienia kontrolowana ekstruzja ortodontyczna, stosowana w interdyscyplinarnym postępowaniu stomatologicznym. Jest dobrą alternatywą dla zabiegów periodontologicznego wydłużenia korony klinicznej, a także ekstrakcji zęba, szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze złamaniem korzeni zębów przebiegających poniżej przyczepu dziąsłowego. Ponadto ekstruzja ortodontyczna wykorzystywana jest w leczeniu urazów mechanicznych siekaczy w szczęce.

Jak przebiega ekstruzja ortodontyczna?

Ekstruzja ortodontyczna przeprowadzana jest przy użyciu elastycznego wyciągu międzyzębowego. Pozwala on na przyłożenie siły wyzwalającej pionowy ruch erupcyjny w kierunku płaszczyzny zgryzowej. Wymuszone wyrzynanie przy użyciu wyciągu może odbywać się w sposób szybki (wówczas stosuje się siły o wartości powyżej 50 g) lub powolny (w tym przypadku wykorzystuje się siły o wartości ok. 30 g). Do budowy wyciągu ekstruzyjnego stosuje się klasyczne zamki ortodontyczne lub drut klamrowy dogięty w odpowiedni sposób.

Ekstruzja ortodontyczna dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to aktywna ekstruzja, która trwa od 4 do 8 tygodni. Po niej następuje etap drugi, czyli stabilizacja. Może on trwać zarówno tyle, co etap aktywnej ekstruzji, ale równie dobrze stabilizacja może zająć nawet 6 miesięcy. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych cech anatomicznych każdego pacjenta.

Ile kosztuje ekstruzja zęba?

Wydłużenie klinicznej korony zęba – cena tego zabiegu, w zależności od wybranej metody ekstruzji zęba, może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ekstruzja ortodontyczna jest jedną z najdroższych metod leczenia ze względu na wysokie koszty założenia aparatu ortodontycznego.