facebook facebook

Aktualności

Włókniak jamy ustnej – przyczyny, diagnostyka, leczenie

27.05.2022

Włókniak jamy ustnej to łagodna zmiana dermatologiczna o charakterze nowotworowym. Najczęściej występuje na błonie śluzowej policzka lub języka, na powierzchni dolnej wargi, a także tkance dziąseł. Jak leczy się włókniaka jamy ustnej? Czy należy się go obawiać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Włókniak w jamie ustnej – jak wygląda?
  2. Leczenie włókniaka w jamie ustnej
  3. Włókniak w jamie ustnej – do jakiego lekarza się udać?

 

Włókniak w jamie ustnej – jak wygląda?

 

Włókniak jamy ustnej ma postać niewielkiej okrągłej grudki lub krostki o gładkiej powierzchni w kolorze nabłonka śluzówki. Nie jest zmianą bolesną. Jego rozmiary wahają się od kilku do kilkunastu milimetrów.

Najczęściej występującym rodzajem włókniaka jamy ustnej jest włókniak pourazowy. To ogniskowa hiperplazji włóknistej tkanki łącznej, która powstaje w wyniku miejscowego urazu lub przewlekłego podrażnienia.

Włókniak pourazowWłókniak jamy ustnej ma postać niewielkiej okrągłej grudki lub krostki o gładkiej powierzchni w kolorze nabłonka śluzówki. Nie jest zmianą bolesną. Jego rozmiary wahają się od kilku do kilkunastu milimetrów.y tworzy się zazwyczaj z powodu przygryzania błony śluzowej jamy ustnej, a także na skutek niewłaściwie założonych wypełnień stomatologicznych czy też źle dopasowanych prac protetycznych. Do jego powstawania mogą doprowadzić także ostre krawędzie zębów, które podrażniają śluzówki.

Leczenie włókniaka w jamie ustnej

 

Każdą zmianę w obrębie jamy ustnej należy skonsultować ze specjalistą, który zaproponuje wykonanie odpowiednich badań. Na nich podstawie może zalecić obserwację lub zaplanuje dalsze leczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na włókniaki jamy ustnej, które zmieniają barwę, krwawią lub uległy naderwaniu czy innemu uszkodzeniu mechanicznemu. Wówczas konieczne jest wykonanie biopsji, czyli pobrania fragmentu tkanki nabłonka i dalszego skierowania do badania histopatologicznego. Dzięki temu lekarz sprawdzi, czy nowotwór ma charakter łagodny czy też złośliwy.

Jeśli włókniak jamy ustnej okaże się być nowotworem złośliwym, wówczas usuwa się go chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Kiedy nie istnieją wskazania natury onkologicznej, a zmiana ma charakter łagodny, zabieg można wykonać w gabinecie stomatologicznym.

W takim przypadku lekarz wybiera jedną z trzech metod, czyli:

  • elektrochirurgię – polega na usunięciu zmiany z wykorzystaniem chirurgicznego noża elektrycznego,

  • krioterapię – polega na wymrażaniu zmiany ciekłym azotem,

  • laser frakcyjny CO2 – jest to nowa metoda leczenia włókniaków jamy ustnej, polegająca na zmianie fazowej wody śródkomórkowej w parę wodną, dzięki czemu zmiana skórna natychmiast znika i nie pozostawia blizn.

Włókniak w jamie ustnej – do jakiego lekarza się udać?

 

Podejrzewasz u siebie włókniaka jamy ustnej? Najlepiej udaj się do specjalisty chirurgii stomatologicznej lub do specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. Lekarz zbada zmianę i oceni, czy konieczne będzie jej usunięcie czy wystarczy ją obserwować. Może się również okazać, że włókniak wygląda niepokojąco. Wówczas konieczne będzie wykonanie biopsji, która jednoznacznie wskaże, czy zmiana ma charakter złośliwy. W takim przypadku włókniaka usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli szukasz specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej w Warszawie, zapraszamy do naszego gabinetu Dental Gallery, gdzie nasi specjaliści przyjrzą się Twojemu problemowi i wdrożą odpowiedni plan leczenia. Chcesz zapoznać się z cennikiem dentysty w Warszawie? Zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat kosztów zabiegów.