Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
W gabinetach stomatologicznych korzysta się z wielu różnych narzędzi, akcesoriów, urządzeń i aparatów. Po te ostatnie często sięga się w trakcie leczenia ortodontycznego. Popularnym wyborem jest tzw. retainer (aparat retencyjny), dzięki któremu po ściągnięciu wybranego aparatu ortodontycznego zęby nie zmieniają swojego położenia.
Jak już zostało wspomniane retainer to nic innego, jak specjalnie skonstruowane urządzenie, które zakłada się na zęby po leczeniu ortodontycznym z użyciem aparatu stałego. Aparaty ortodontyczne nie dają stałych efektów, dlatego dentysta w Warszawie zadba o to, aby je uwydatnić i utrwalić. Zęby nie będą w stanie wrócić do swojej naturalnej pozycji i zapobiegnie się ich przemieszczaniu.
Ortodonci wyróżniają retainery:
Ciekawą propozycją dla wymagających pacjentów okaże się retainer przezroczysty, który nie będzie się wyróżniał na tle uzębienia i nie doprowadzi do obniżonego samopoczucia. Niektórzy nie wiedzą z czego jest zrobiony retainer i jakich materiałów używa się do jego produkcji. Obecnie największą popularnością cieszą się aparaty retencyjne stworzone z giętkiego drutu FSWR (spiralnie skręconego).
Warto zastanowić się nad tym, ile konkretnie może kosztować retainer stały, a ile pieniędzy przeznaczy się na wersję ruchomą. Retainer na zęby nie jest zbyt tanim urządzeniem i należy się przygotować na dość duży wydatek finansowy. Cena retainera stałego wynosi co najmniej kilkaset złotych (czasami nawet ponad 1000 złotych). Nieco korzystniejsza będzie cena retainera ruchomego, ale również w tym przypadku warto przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. O szczegółach pacjenta poinformuje wybrany ortodonta.
Retainer ortodontyczny powinien być regularnie czyszczony, aby wydłużyć jego żywotność i nie narazić go na żadne uszkodzenia. Nie każdy wie jednak jak czyścić retainer, więc należałoby się dowiedzieć na ten temat kilku istotnych ciekawostek. Najłatwiej czyści się retainer ruchomy. Wystarczy go wyjąć i dokładnie wyczyścić przy użyciu specjalnych tabletek do czyszczenia aparatów retencyjnych.
Trudniej czyści się retainer po aparacie w wersji stałej. W tym przypadku warto postawić na:
Wiedząc już co to jest retainer i jak zabrać się za jego czyszczenie trzeba również pamiętać o tym, że czynności pielęgnacyjne należy wykonywać cierpliwie i delikatnie.
Pozostało zastanowić się nad tym jak długo nosić retainer? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale ortodonci zalecają, aby nosić go przynajmniej dwa razy dłużej niż dobrany wcześniej aparat ortodontyczny Warszawa. Jeśli pacjenci korzystali z aparatu stałego przez 2 lata, powinni nosić retainer co najmniej przez 4 kolejne lata.
O wszystkim można się dowiedzieć podczas wizyty u renomowanego specjalisty, który dobierze pacjentowi idealny retainer po zdjęciu aparatu i podpowie mu, ile kosztuje retainer.
Retainer przeznaczony jest do stabilizacji skorygowanego zgryzu. Aparat retencyjny jest tak samo ważny jak aparat ortodontyczny czy nakładki na zęby, gdyż pomaga on utrwalić uzyskane efekty leczenia ortodontycznego, dlatego też zakłada się go tuż po jego zakończeniu (bez względu na to, czy odbywało się ono przy użyciu aparatu czy nakładek). Jeśli więc chcesz, by Twoje zęby pozostały proste przez wiele kolejnych lat, zadbaj o to, by Twój retainer był w jak najlepszym stanie.
Warto również dodać, że u dzieci faza retencyjna jest znacznie krótsza niż w przypadku dorosłych. Osoby dorosłe muszą nosić aparat retencyjny dłużej, niekiedy nawet przez całe życie. Wszystko zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest cennik dentysty w Warszawie, jeśli chodzi o aparaty retencyjne, zapraszamy do zapoznania się z nim na naszej stronie internetowej.
W sytuacji, gdy retainer się odklei, jego część się wykruszy lub pojawi się na nim jakiekolwiek zgrubienie, jak najszybciej zgłoś się do swojego ortodonty. Umów się na wizytę w najbliższym możliwym terminie w celu naprawy aparatu retencyjnego.
Retainer ortodontyczny ma najczęściej formę metalowej szyny, która przypomina cienki drucik. Jest on przytwierdzany do wybranych zębów od wewnętrznej strony, przeznaczonym do tego celu klejem. Nie ma możliwości samodzielnego zdjęcia retainera, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o jego codziennym zakładaniu.