facebook facebook

Aktualności

Retainer – co to jest, jak czyścić i jak długo nosić?

04.01.2022

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest retainer?
  2. Ile kosztuje retainer?
  3. Retainer – jak czyścić?
  4. Retainer – jak długo się nosi?

W gabinetach stomatologicznych korzysta się z wielu różnych narzędzi, akcesoriów, urządzeń i aparatów. Po te ostatnie często sięga się w trakcie leczenia ortodontycznego. Popularnym wyborem jest tzw. retainer (aparat retencyjny), dzięki któremu po ściągnięciu wybranego aparatu ortodontycznego zęby nie zmieniają swojego położenia.

Co to jest retainer?

Jak już zostało wspomniane retainer to nic innego, jak specjalnie skonstruowane urządzenie, które zakłada się na zęby po leczeniu ortodontycznym z użyciem aparatu stałego. Aparaty ortodontyczne nie dają stałych efektów, dlatego dentysta w Warszawie zadba o to, aby je uwydatnić i utrwalić. Zęby nie będą w stanie wrócić do swojej naturalnej pozycji i zapobiegnie się ich przemieszczaniu.

Ortodonci wyróżniają retainery:

  • stałe – przytwierdzane do zębów, stosowane w ostatnim etapie leczenia,
  • ruchome – można je wyjmować w dowolnie wybranym momencie, często zakłada się je na noc.

Ciekawą propozycją dla wymagających pacjentów okaże się retainer przezroczysty, który nie będzie się wyróżniał na tle uzębienia i nie doprowadzi do obniżonego samopoczucia. Niektórzy nie wiedzą z czego jest zrobiony retainer i jakich materiałów używa się do jego produkcji. Obecnie największą popularnością cieszą się aparaty retencyjne stworzone z giętkiego drutu FSWR (spiralnie skręconego). 

Ile kosztuje retainer?

Warto zastanowić się nad tym, ile konkretnie może kosztować retainer stały, a ile pieniędzy przeznaczy się na wersję ruchomą. Retainer na zęby nie jest zbyt tanim urządzeniem i należy się przygotować na dość duży wydatek finansowy. Cena retainera stałego wynosi co najmniej kilkaset złotych (czasami nawet ponad 1000 złotych). Nieco korzystniejsza będzie cena retainera ruchomego, ale również w tym przypadku warto przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. O szczegółach pacjenta poinformuje wybrany ortodonta.

Retainer – jak czyścić?

Retainer ortodontyczny powinien być regularnie czyszczony, aby wydłużyć jego żywotność i nie narazić go na żadne uszkodzenia. Nie każdy wie jednak jak czyścić retainer, więc należałoby się dowiedzieć na ten temat kilku istotnych ciekawostek. Najłatwiej czyści się retainer ruchomy. Wystarczy go wyjąć i dokładnie wyczyścić przy użyciu specjalnych tabletek do czyszczenia aparatów retencyjnych.

Trudniej czyści się retainer po aparacie w wersji stałej. W tym przypadku warto postawić na:

  • nić dentystyczną,
  • płyn do płukania ust,
  • szczoteczki międzyzębowe.

Wiedząc już co to jest retainer i jak zabrać się za jego czyszczenie trzeba również pamiętać o tym, że czynności pielęgnacyjne należy wykonywać cierpliwie i delikatnie. 

Retainer – jak długo się nosi?

Pozostało zastanowić się nad tym jak długo nosić retainer? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale ortodonci zalecają, aby nosić go przynajmniej dwa razy dłużej niż dobrany wcześniej aparat ortodontyczny Warszawa. Jeśli pacjenci korzystali z aparatu stałego przez 2 lata, powinni nosić retainer co najmniej przez 4 kolejne lata.

O wszystkim można się dowiedzieć podczas wizyty u renomowanego specjalisty, który dobierze pacjentowi idealny retainer po zdjęciu aparatu i podpowie mu, ile kosztuje retainer