Frenotomia to zabieg podcięcia wędzidełka języka, który jest wykonywany u osób w każdym wieku, jednak zdecydowanie najczęściej przeprowadza się go u dzieci, ponieważ maluszki już od pierwszych chwil życia pracują językiem, tworząc sobie mięśniowy wzorzec ruchu, na którym budują się dalsze funkcje. Stąd też frenotomię warto wykonać jak najwcześniej. Na czym polega zabieg pocięcia wędzidełka języka? Odpowiadamy!
Spis treści:
Wędzidełko języka jest to fałd tkankowy, który łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Odpowiada ono za prawidłowe ruchy języka, a więc wpływa na rozwój mowy i umożliwia poprawne przeżuwanie. Wędzidełka różnią się od siebie pod względem długości, grubości, a także sprężystości.
Szacuje się, że ankyloglosję, czyli zbyt krótkie wędzidełko języka ma około 5-10% osób. Osoby te kwalifikują się do zabiegu podcięcia wędzidełka języka, czyli frenotomii. Wykonuje się ją w sytuacji, gdy wędzidełko jest na tyle krótkie, że uniemożliwia wykonywanie swobodnych ruchów językiem. Pierwsze objawy ankyloglosji widoczne są już u niemowlaków i objawiają się trudnościami w ssaniu piersi. Najczęściej zaburzenie to wykrywane jest jednak u kilkuletnich dzieci, podczas zajęć z logopedą w żłobku, przedszkolu czy szkole. Warto również dodać, że zbyt krótkie wędzidełko może objawiać się także seplenieniem, trudnościami z przełykaniem oraz ślinotokiem.
Frenotomia to zabieg, który wykonywany jest na dwa sposoby: tradycyjnie lub laserowo. Frenotomia wykonywana metodą tradycyjną polega na chirurgicznym przecięciu wędzidełka języka za pomocą skalpela lub nożyczek chirurgicznych. Natomiast laserowa frenotomia polega na przecięciu wędzidełka języka laserem chirurgicznym.
Zabieg frenotomii nie jest czasochłonny. Bez względu na to, czy wykonuje się go metodą tradycyjną czy laserową, trwa on zaledwie kilka minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz rozpoczyna od podania pacjentowi znieczulenia (w formie zastrzyku, kremu lub sprayu), a następnie wykonuje przecięcie tkanki. W przypadku, gdy frenotomia przeprowadzana jest przy użyciu lasera, naczynka zamykają się natychmiast, a więc nie dochodzi do krwawienia. Miejsce po przecięciu goi się bardzo szybko. Dzięki temu już po dwóch czy trzech dniach można rozpocząć wykonywanie masażu miejsca cięcia oraz ćwiczeń rozciągających i pionizujących język zaleconych przez logopedę. To bardzo ważne, by robić je regularnie, ponieważ dzięki temu osiągnie się najlepsze efekty.
Zastanawiasz się, ile kosztuje wykonanie zabiegu frenotomii u dentysty w Warszawie? Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Warszawie nie należą do najtańszych. Za podcięcie wędzidełka języka zapłacisz od 200 zł do nawet 800 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wykonanie frenotomii w Dental Gallery, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie znajdziesz szczegółowy cennik dentysty w Warszawie.