facebook facebook

Aktualności

Kortykotomia – czym jest?

08.02.2022

Kortykotomia jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który najczęściej wykonywany jest w ramach wsparcia leczenia ortodontycznego u osób dorosłych. Czym charakteryzuje się kortykotomia? Jakie są wskazania do jej wykonania i jakie zapewnia efekty? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Kortykotomia – co to jest?
 2. Kortykotomia – wskazania
 3. Kortykotomia – efekty
 4. Dentysta w Warszawie – Dental Gallery

 

Kortykotomia – co to jest?

Kortykotomia – jak wspominaliśmy na początku – jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonywany jest wyłącznie u osób powyżej 20. roku życia, posiadających całkowicie wykształcone kości szczęki. Najczęściej stanowi on uzupełnienie leczenia ortodontycznego.

Zabieg kortykotomii polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej (między korzeniami zębów, dokładnie pod dziąsłem). Występują dwa rodzaje kortykotomii, a mianowicie: częściowa (wykonana na konkretnym odcinku łuku zębowego) lub pełna (obejmująca cały łuk zębowy).

Celem tego zabiegu jest zmniejszenie oporów kostnych podczas przesuwania zębów w leczeniu ortodontycznym u pacjentów, którzy posiadają mocniej zmineralizowane kości. W takich przypadkach tradycyjne leczenie ortodontyczne aparatem stałym przebiega bowiem znacznie dłużej i jest mniej skuteczne. Wykonanie kortykotomii przyspiesza zaś cały proces leczenia ortodontycznego oraz czyni go efektywniejszym.

Kortykotomia – wskazania

Istnieje kilka głównych wskazań do wykonania zabiegu kortykotomii. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

 • cienkie i delikatne dziąsła,
 • twarde kości o niskiej elastyczności,
 • wady kostne o słabym nasileniu,
 • wysoka podatność korzeni zębów na resorpcję (zanik),
 • zanik kości w miejscu przeprowadzonej w przeszłości ekstrakcji,
 • zbyt krótkie korzenie zębów,
 • zęby oporne na przesuwanie.

Kortykotomia – efekty

Głównym efektem, jaki zapewnia zabieg kortykotomii, jest skrócenie czasu leczenia ortodontycznego oraz poprawa jego efektywności. Co więcej, kortykotomia przeciwdziała występowaniu resorpcji korzeni zębów, czyli procesu, który prowadzi do zaniku kości szczęki. Ponadto pomaga uporać się z ruchomością zębów po zakończonym leczeniu ortodontycznym, a także eliminuje ryzyko powstania recesji dziąsłowych, czyli odsłaniania się szyjek zębowych.

Jeśli szukasz specjalistycznej pomocy i fachowego wsparcia ortodonty w Warszawie Woli, zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu stomatologicznego Dental Gallery. Ponadto nasi dentyści w Warszawie oferują usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej, implantologii, stomatologii zachowawczej, stomatologii dziecięcej, protetyki oraz endodoncji.