facebook facebook

Aktualności

Intruzja zęba – na czym polega?

24.06.2022

Intruzja zęba to zabieg z zakresu ortodoncji, który pozwala na niwelację nadmiernego nagryzu pionowego. Polega na przemieszczeniu zęba wzdłuż osi długiej, w kierunku podstawy kostnej. Zabieg ten wykonywany jest zarówno u pacjentów nastoletnich, jak i dorosłych. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat intruzji zęba, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

 

Spis treści:

  1. Intruzja zęba – co to?
  2. Intruzja zębów przednich – kiedy się ją wykonuje?
  3. Intruzja ortodontyczna a mikroimplanty
  4. Ile kosztuje intruzja zęba?

 

Intruzja zęba – co to?

 

Intruzja zębów górnych lub dolnych to skuteczna metoda korekty wady ortodontycznej, polegającej na nadmiernym nagryzie pionowym. Leczenie ma na celu wtłoczenie zębów wgłąb kości. Zabieg ten wykonuje się zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Jakie są główne wskazania do przeprowadzenia intruzji zęba? Kiedy się ją wykonuje? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Intruzja zębów przednich – kiedy się ją wykonuje?

 

Intruzja zębów przednich przeprowadzana jest przede wszystkim u osób, które posiadają zgryz głęboki, wypukły profil oraz zwiększoną wysokość twarzy. Jednak głównym i najczęstszym wskazaniem do wykonania intruzji zębów jest przypadek, w którym spoczynkowa pozycja wargi górnej powoduje eksponowanie dziąseł (tzw. dziąsłowy uśmiech). Zatem – jak widać – decyzja o wykonaniu zabiegu intruzji zębów zazwyczaj podyktowana jest względami estetycznymi. Warto jednak dodać, że intruzja zębów wykonywana jest także jako przygotowanie uzębienia przez wykonaniem implantów, a także jako forma leczenia przedprotetycznego.

Intruzja ortodontyczna a mikroimplanty

 

Jedną z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przy intruzji zębów są mikroimplanty. Pozwalają one skutecznie zniwelować wadę ortodontyczną, jaką jest nadmierny nagryz pionowy. Czym są mikroimplanty? Otóż mikroimplanty (nazywane także miniimplantami ortodontycznymi oraz miniśrubami ortodontycznymi) są tymczasowymi wszczepami stosowanymi coraz szerzej w ortodoncji. Choć w założeniu miały służyć do zakotwienia labilnych protez całkowitych dolnych, okazały się także niezwykle skutecznym narzędziem do pracy z wadami ortodontycznymi, takimi jak nadmierny nagryz pionowy.

Ile kosztuje intruzja zęba?

 

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje intruzja zęba wykonywana u dentysty w Warszawie, zapraszamy Cię do zapoznania się z usługami naszego gabinetu stomatologicznego Dental Gallery. Na naszej stronie internetowej znajdziesz szczegółowy cennik dentysty w Warszawie. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Dołożymy wszelkich starań, by odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.