facebook facebook

Aktualności

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału

28.03.2022

Narzędzia wykorzystywane w leczeniu kanałowym są bardzo precyzyjne, a przez to również cienkie. Choć do ich wytwarzania używa się coraz trwalszych materiałów, niekiedy zdarza się, że pękają podczas wykonywania zabiegu. Co dzieje się w przypadku, gdy narzędzie złamie się i pozostanie w kanale? Czy zawsze usuwa się je z zęba? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Na czym polega usuwanie złamanego narzędzia?
  2. Jakie są przeciwwskazania do usunięcia złamanego narzędzia?
  3. Usunięcie złamanego narzędzia z zębów – przebieg

Na czym polega usuwanie złamanego narzędzia z kanału zęba?

 

Usuwanie złamanego narzędzia to zabieg, który wykonuje się w momencie, gdy fragment narzędzia do leczenia kanałowego złamie się podczas przeprowadzania zabiegu i pozostanie w kanale. Może się to wydarzyć na niemal każdym etapie leczenia, a więc zarówno podczas usuwania miazgi, opracowywania kanału czy sprawdzania jego drożności, jak i w trakcie wypełniania kanału.

Zabieg usuwania złamanego narzędzia najczęściej wykonuje się przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, dzięki czemu nie ma możliwości, by doszło do perforacji korzenia. Oprócz tego do usuwania złamanego narzędzia wykorzystuje się również trepany, kleszczyki czy instrumenty ultradźwiękowe. Warto dodać, że zabieg ten wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu u dentysty, dlatego jest on całkowicie bezbolesny.

Jakie są przeciwwskazania do usunięcia złamanego narzędzia?

 

Niekiedy zdarza się, że usunięcie złamanego narzędzia z kanału zębowego jest po prostu niemożliwe ze względów technicznych. W przypadku, gdy taki zabieg mógłby skutkować poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem zęba, rezygnuje się z niego. Zamiast tego stomatolog omija złamany element narzędzia i w ten sposób dociera do kanału. Nie jest on bowiem przeszkodą do kanałowego leczenia zęba.

Usunięcie złamanego narzędzia z zębów – przebieg

 

Usunięcie złamanego narzędzia z zębów zawsze powinno być poprzedzone wykonaniem zdjęcia RTG, które wskaże, w jakim miejscu usytuowany jest odłamek narzędzia. Następnie stomatolog, który dokładnie przyjrzy się zębowi oraz zdjęciu rentgenowskiemu, będzie w stanie zdecydować, czy wykonanie zabiegu jest konieczne.

Sam przebieg zabiegu zależy zarówno od tego, w jakim miejscu znajduje się złamane narzędzie, jak i od anatomii zęba. Ciało obce poluzowuje się przy pomocy instrumentów ultradźwiękowych, a następnie stomatolog przy zastosowaniu mikroskopu i odpowiednich narzędzi (igieł, szczypczyków, kleszczyków itp.) wyjmuje z kanału odłamek.

Jeśli szukasz dobrego dentysty w Warszawie, który zajmuje się usuwaniem złamanego narzędzia z zębów, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego gabinetu Dental Gallery. Wszystkie aktualne ceny znajdziesz w naszym cenniku usług stomatologicznych.