facebook facebook

Aktualności

Stomatologia estetyczna – czym się zajmuje?

28.01.2021

Stomatologia estetyczna przychodzi z pomocą tym, którzy chcą poprawić wygląd swoich zębów. Rozwój technologii i powstawanie nowych metod sprawiły, że jest ona coraz popularniejsza i coraz szerzej dostępna w gabinetach stomatologicznych. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z oferty zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Kto powinien na nie uważać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Stomatologia estetyczna – co oferuje?

Stomatologia estetyczna obejmuje szereg zabiegów, które mają na celu poprawę wyglądu zębów. Pierwszym krokiem podejmowanym przez stomatologa jest ocena ich koloru oraz kształtu, stąd też na początek polecane jest profesjonalne czyszczenie zębów. Następnie lekarz wybiera  odpowiedni zabieg oraz technologię dopasowaną do potrzeb pacjenta. Wszelkie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej dotyczą przede wszystkim koloru oraz kształtu zębów. Można wśród nich wyróżnić:

  • Skaling – polega na usuwaniu kamienia nazębnego.
  • Piaskowanie – pozwala usunąć osad nazębny.
  • Polerowanie – służy wygładzeniu powierzchni zębów.
  • Wybielanie – polega na rozjaśnieniu koloru zębów. Najpopularniejszą metodą jest metoda nakładkowa, będąca w pełni bezpiecznym, etapowym zabiegiem wykonywanym samodzielnie przez pacjenta. Dentysta kwalifikuje i przygotowuje pacjenta do tego zabiegu oraz nadzoruje cały proces. Pierwsza wizyta polega na pobraniu wycisku zębów. Na jego podstawie wykonywane są nakładki na zęby, które wraz z preparatem do wybielania trafiają do pacjenta. Lekarz przekazuje pacjentowi wszelkie istotne informacje oraz wskazówki do przeprowadzania zabiegu w domu. Po określonym czasie pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną.
  • Odbudowa zęba – wykorzystuje się do tego materiał, który naśladuje naturalne szkliwo (enamel).
  • Licówki porcelanowe/kompozytowe – są to cienkie płatki, które nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Mają na celu poprawę estetyki lub ustawienia zębów.
  • Korony protetyczne – stosowane w sytuacji, gdy korona zęba jest mocno zniszczona i nie istnieje możliwość odbudowy za pomocą wypełnień. Ponieważ jest to zabieg dosyć skomplikowany, warto wcześniej skonsultować go z doświadczonym specjalistą w dziecinie stomatologii estetycznej, np. z dentystą w Warszawie.

Przeciwwskazania do zabiegów stomatologii estetycznej

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jednym z nich jest wiek – pacjent powinien mieć ukończony 16 rok życia. Oprócz tego niektóre choroby i problemy zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem, dlatego o wszystkim należy poinformować stomatologa, który zdecyduje, czy taki zabieg może być wykonany. Pozostałe przeciwwskazania do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej to: ciąża, karmienie piersią oraz nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników znajdujących się w preparatach stosowanych podczas zabiegu.

Ile kosztuje stomatologia estetyczna?

Ceny zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej rozpoczynają się już od 100 zł, a sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście ostateczna cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu, dlatego najtańsze będzie piaskowanie, polerowanie oraz skaling. Do najdroższych zabiegów zalicza się zaś wykonanie odbudowy zęba czy koron protetycznych. Warto pamiętać, że w zależności, czy będzie to stomatolog w Warszawie, Krakowie czy Szczecinie, ceny zabiegów mogą się różnić. Jeśli interesują Cię konkretne koszty, zapoznaj się z cennikiem usług stomatologicznych, który znajdziesz na naszej stronie internetowej.