facebook facebook

Aktualności

Podniesienie dna zatoki szczękowej

10.05.2022

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg, który wykonywany jest jako wstępny etap leczenia implantologicznego u osób, które mają nisko położone dno zatoki szczękowej, uniemożliwiające wszczepienie implantów. Na czym polega ten zabieg, ile kosztuje i z jakimi powikłaniami może się wiązać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?
  2. Podnoszenie dna zatoki szczękowej – powikłania
  3. Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej?

 

Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?

 

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej można wykonać dwiema technikami: otwartą oraz zamkniętą. W przypadku tej pierwszej chirurg wykonuje otwór w kości, która otacza zatokę, oddziela od kości błonę śluzową wyścielającą zatokę, a następnie w powstałym miejscu umieszcza tkankę kostną lub materiał kościozastępczy. Co istotne, technika otwarta pozwala na znacznie większą odbudowę utraconej kości w porównaniu z techniką zamkniętą.

Druga technika, czyli technika zamknięta stosowana jest zazwyczaj wówczas, gdy dno zatoki szczękowej trzeba podnieść w niewielkim zakresie. W odróżnieniu od techniki otwartej, nie dochodzi tu do otwarcia zatoki. Chirurg wykorzystuje zaś otwory wywiercone w tkance kostnej pod wszczepiane implanty zęba. To przez nie wprowadza wybrany materiał – kostny czy też kościozastępczy. Warto dodać, że ta technika jest mniej inwazyjna niż technika otwarta.

 

Podnoszenie dna zatoki szczękowej – powikłania

 

Powikłania po zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej nie zdarzają się często. Jeśli jednak do nich dochodzi, jest to głównie przerwanie błony śluzowej, która wyściela zatokę szczękową. O ile uszkodzenie błony jest nieznaczne, nie ma to żadnego negatywnego wpływu na efekty zabiegu czy przebieg rekonwalescencji. Jeśli natomiast dojdzie do większej perforacji, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie błony zaporowej, która zamknie zatokę. Innym powikłaniem po zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej jest częściowa utrata materiału wypełniającego czy też rozejście się brzegów rany. Jeśli będzie się to objawiało wypływaniem przyjmowanego płynu przez nos, wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z chirurgiem, który przeprowadzał zabieg.

 

Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej?

 

Cena zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej różni się przede wszystkim w zależności od lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Koszty będą inne u dentysty w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Wpływ na cenę ma także technika, jaką przeprowadzany jest zabieg. Tak więc może ona wynieść od 600 zł do nawet 6 000 zł.

Jeśli chcesz zapoznać się z cennikiem dentysty w Warszawie, zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat kosztów zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej w Warszawie.