facebook facebook

Aktualności

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

25.02.2021

Wokół tematu chirurgicznego usuwania ósemek krąży wiele mitów, co sprawia, że pacjenci często obawiają się tego zabiegu. Dziś postanowiliśmy się z nimi zmierzyć i przedstawić kluczowe informacje dotyczące ekstrakcji ósemek, które pozwolą rozwiać wszelki wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

 

Chirurgiczne usuwanie ósemek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Zazwyczaj wykonuje się go przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, ale wskazaniem do usunięcia zęba mądrości może być też jego zły stan lub nieprawidłowe położenie. Ósemki usuwa się, gdy są one wyrżnięte całkowicie, częściowo lub gdy są zatrzymana. W zależności od tego, jak położony jest ząb, lekarz dobiera odpowiednią metodę ekstrakcji.

Ekstrakcja zęba mądrości przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po usunięciu ósemki lekarz zaszywa dziąsło, a szwy zdejmowane są po około siedmiu dniach od wykonania zabiegu. Chirurg może też wykonać opatrunek hemostatyczny, który pomaga w wytworzeniu się skrzepu. Dzięki temu rana goi się znacznie szybciej.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa?

 

Biorąc pod uwagę cały zabieg, czyli od wykonania zastrzyku znieczulającego po zaszycie rany po wyrwaniu zęba, chirurgiczne usuwanie ósemek trwa około 20 minut. Zdarza się, że w przypadku, gdy warunki anatomiczne pacjenta nie są sprzyjające, ząb ma niestandardowe ustawienie lub wykonywana jest ekstrakcja więcej niż jednej ósemki, zabieg może nieco się przedłużyć.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile kosztuje?

 

Koszt chirurgicznego usunięcia ósemki jest zależny od kilku czynników, a jednym z nich jest lokalizacja gabinetu stomatologicznego. W zależności od tego, czy udasz się do dentysty w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, cena będzie się na pewno nieco różniła. W Dental Gallery ekstrakcja zęba mądrości kosztuje 300 zł. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem usług stomatologicznych.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – rekonwalescencja

 

Tuż po samym zabiegu pacjent przez około pół godziny musi trzymać zagryziony tampon, który ma za zadanie zatamować krwawienie. Jeśli po kilku dniach od ekstrakcji pojawi się silne krwawienie lub inne niepokojące objawy (np. silny ból czy nieprzyjemny zapach z zębodołu), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dopóki znieczulenie nie przestanie działać, nie wolno jeść. A w czasie pierwszej doby po zabiegu nie wolno również spożywać alkoholu, palić papierosów oraz pić gorących napojów, ponieważ może to zaburzyć prawidłowe gojenie rany.

Jeśli w pierwszych dniach po zabiegu będzie pojawiał się ból, można stosować zimne okłady oraz zażywać leki przeciwbólowe. Po chirurgicznym usunięciu ósemki istnieje także duże prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęku. Często występuje również trudność w otwieraniu ust. Takie objawy mogą nasilać się nawet do 48 godzin, a następie zaczną ustępować.

Bardzo ważne jest także utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej z ograniczeniem okolicy rany, by nie wypłukać i nie usunąć z niej skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem i gwarantem dobrego gojenia. Jeśli chodzi zaś o szwy, są one zdejmowane po siedmiu dniach od ekstrakcji ósemki.

Jeśli zastanawiasz się, do jakiego stomatologa w Warszawie udać się na chirurgiczne usunięcie ósemki, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu.