facebook facebook

Aktualności

Bonding zębów – czym jest, kiedy się go wykonuje i jakie są jego efekty?

21.04.2022

Bonding to rodzaj estetycznej odbudowy zębów, do której wykorzystuje się żywice kompozytowe. Ta metoda przynosi bardzo szybkie efekty i jest zupełnie bezbolesna. Na czym polega bonding zębów, kiedy się go wykonuje i jakich efektów można się po nim spodziewać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Co to jest bonding? Jak wygląda?
  2. Bonding zębów – jak długo jest widoczny efekt?
  3. Bonding – przeciwwskazania
  4. Bonding w Warszawie – gdzie najlepiej go wykonać?

 

Co to jest bonding? Jak wygląda?

 

Bonding to metoda odbudowy zębów, która polega na rekonstrukcji ich kształtu i poprawy kolorytu przy użyciu żywic kompozytowych. To nimi wypełnia się drobne wyszczerbienia, ukruszenia oraz starcia zębów, a także pokrywa przebarwienia. Ten rodzaj odbudowy zębów praktycznie wcale nie ingeruje w naturalną strukturę kości, a przy tym zapewnia szybkie i spektakularne rezultaty.

Jak wygląda cały proces? Otóż na początku lekarz oczyszcza zęby, by przygotować je do dalszych etapów. Jeśli to konieczne, wykonuje preparację zębów. Kolejnym etapem jest wytrawienie szkliwa za pomocą kwasu o łagodnym działaniu. Następnie lekarz nakłada na zęby żywicę kompozytową i modeluje ją w taki sposób, by była idealnie dopasowana do ich kształtu. Później nanosi właściwy kompozyt, czyli ostatnią warstwę materiału, którego barwa dopasowana jest do zębów pacjenta. Na koniec utwardza kompozyt lampą stomatologiczną i wygładza oraz poleruje jego powierzchnię.

Bonding zębów – jak długo jest widoczny efekt?

 

Trwałość bondingu szacuje się na około 5 lat. Zabieg ten można jednak regularnie powtarzać. Warto również dodać, że bonding w żaden sposób nie narusza struktury zęba, stąd też jest on w pełni odwracalny. Powrót do stanu sprzed zabiegu w sytuacji, gdy pacjent z czasem zdecyduje się na inną metodę leczenia (np. na jeden z rodzajów licówek czy korony protetyczne) nie stanowi żadnego problemu.

Bonding – przeciwwskazania

 

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania bondingu są stany zapalne toczące się w jamie ustnej pacjenta. Najpierw należy je wyleczyć, a następnie bez obaw można poddać się zabiegowi. Co więcej, przed wykonaniem bondingu konieczne jest także wyleczenie wszelkich ubytków próchnicowych oraz bruksizmu, jak również chorób przyzębia i dziąseł.

Bonding w Warszawie – gdzie najlepiej go wykonać?

 

Bonding przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym przez doświadczonego w tej dziedzinie stomatologa. Jeśli zastanawiasz się, u jakiego dentysty w Warszawie wykonać ten zabieg, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego gabinetu, gdzie zespół specjalistów w sposób profesjonalny zajmie się Tobą i dobierze odpowiednią metodę estetycznej odbudowy zębów. Stomatologia estetyczna w Warszawie – tylko z Dental Gallery. Zapraszamy!