facebook facebook

Aktualności

Augmentacja kości – wszystko, co warto wiedzieć

04.02.2022

By móc przeprowadzić leczenie implantologiczne, tkanka kości pacjenta w miejscu, w którym ma znaleźć się implant, musi być dobrej jakości. Jeśli doszło do zaników kostnych, niezbędne jest wykonanie augmentacji kości szczęki lub żuchwy. Dopiero wówczas możliwe będzie przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Dowiedz się, czym jest augmentacja kości i jak przebiega ten zabieg. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest augmentacja kości?
  2. Augmentacja kości – ile trwa?
  3. Augmentacja kości – czy to boli?

Co to jest augmentacja kości?

Augmentacja kości przeprowadzana jest pacjentom z zanikiem kostnym, u których planowana jest odbudowa braków zębowych za pomocą implantów zęba. Celem augmentacji kości jest zwiększenie grubości oraz wysokości wyrostka zębodołowego. Zabieg polega na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościozastępczego w miejsce ubytku. Dzięki augmentacji kości można w skuteczny sposób poprawić warunki kostne w szczęce lub żuchwie. Warto jednak dodać, że leczenie implantologiczne nie jest jedynym wskazaniem do przeprowadzenia sterowanej regeneracji kości. Wskazaniem może być również paradontoza lub kieszonki dziąsłowe.

Augmentacja kości – ile trwa?

Zabieg augmentacji kości rozpoczyna się od wykonania znieczulenia miejscowego. Następnie, o ile implantolog wybierze taki rodzaj uzupełnienia, pobierany jest autoprzeszczep. Kolejnym krokiem jest odpreparowanie płata śluzówkowo-okostnowego, by móc wprowadzić materiał kostny lub kościozastępczy w miejsce ubytku. Na koniec materiał pokrywa się membraną, by zapobiec wrastaniu tkanek miękkich, a także odpreparowanym wcześniej płatem śluzówkowo-okostnowym. Cały zabieg augmentacji kości trwa od 1,5 do 3 godzin.

Po zabiegu bardzo ważny jest okres osteointegracji, który trwa od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie wszczepiony materiał kostny lub kościozastępczy przebudowuje się w pełnowartościową tkankę kostną. Co istotne, okres odbudowy kości powinien odbywać się w warunkach jałowych, z przestrzeganiem zasad aseptyki.

Augmentacja kości – czy to boli?

Augmentacja kości to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub (bardzo rzadko) ogólnym, a więc jest on całkowicie bezbolesny. Natomiast w momencie, gdy po zabiegu znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z przeprowadzonym zabiegiem. Niekiedy pojawia się ból oraz obrzęk. Lekarze są jednak na to przygotowani i przepisują pacjentom odpowiednie leki przeciwbólowe czy też przeciwzapalne, a także płukanki antybakteryjne, dające ulgę, przyspieszające proces gojenia i eliminujące ryzyko zakażenia rany. Do czasu zniknięcia obrzęku zalecany jest odpoczynek, rezygnacja z wysiłku fizycznego oraz półpłynna, chłodna dieta.

Jeśli szukasz dentysty w Warszawie, który przeprowadzi zabieg augmentacji kości, zachęcamy do skontaktowania się z naszym gabinetem stomatologicznym Dental Gallery. Zapraszamy!